Sikkim

 

   
 

Wybierz region Indie Wschodnie

 
 
 
 
NORTH  INDIA EAST  INIDA
WEST  INDIA SOUTH  INDIA

 

 

Ukryty u podnóży Himalajów, Sikkim to Himalajska Kraina Cudów z przepięknymi widokami, egzotycznymi orchideami i szlakami wśród lasów. Utopijna mieścina, niczym legendarna Shangri-la, leży ona u stóp góry Kanchenjunga, trzeciego co do wysokości szczytu świata.
Sikkim jest fascynującym miejscem zarówno dla turysty jak i entuzjasty sportów wyczynowych, a także dla zainteresowanych Buddyzmem i Tybetologią. Buddyzm jest tu religią dominującą z mnóstwem wspaniałych i starych klasztorów ozdobionych freskami, religijnymi malowidłami na jedwabiu oraz statuami Buddy w różnych wcieleniach.

W Gangtok, zachwycająco osobliwej stolicy, można przyglądać się skupiskom domów o dachach typu “pagoda” oraz napotkać na bazarach mnichów odzianych w szkarłatne szaty. Znajduje się tutaj także Instytut Tybetologii, jedyny tego rodzaju na świecie, założony przez panującego ongiś władcę w celu promowania badań nad odmianą Buddyzmu tzw. Mahajana, a także nad językiem i tradycjami Tybetu. Niżej na wzgórzu położone jest słynne sanktuarium orchidei, gdzie uprawianych jest 500 ich gatunków występujących na terenie Sikkim. W Gangtok znajduje się szereg hoteli i kwater dla przybywających gości o zróżnicowanym standardzie.

Sikkim oferuje kilka szlaków prowadzących poprzez lasy sosnowe, malownicze wioski, klasztory oraz górskie jeziora. Jest to także baza dla wybierających się na wyprawy górskie oraz na spływy tratwą rzekami Teesta i Rangeet.
Przed wyruszeniem na wyprawę do Sikkim wszyscy cudzoziemcy  muszą otrzymać pozwolenie od Ministra Spraw Wewnętrznych Rządu Indyjskiego. Wszystkie formalności trzeba załatwić odpowiednio wcześniej np. przez biuro podróży, ponieważ czas oczekiwania wydłuża się nieraz do dwóch tygodni.

Pozwolenia na Podróżowanie po Sikkim

Sikkim jest wciąż strefą przygraniczną i jest wymagane specjalne wewnętrzne pozwolenie na podróżowanie po stanie Sikkim, niezależne od wizy indyjskiej w twoim paszporcie.
(Jeśli chcesz odwiedzić tylko Darjeeling, Assam i Meghalaya wystarczy ważna wiza indyjska. W Arunachal Pradesh, Mizoram i Manipur jest wymagane specjalne wewnętrzne pozwolenie. Do Nagaland i Tripura obcokrajowcy nie maja nadal wstępu.)
Starając się o wizę w ambasadzie indyjskiej należy zgłosić zamiar podróżowania po Sikkim. Jeśli z jakiś powodów nie uzyskasz takiego pozwolenia można załatwić pozwolenie pobytu w Sikkim w Siliguri. Siliguri jest oddalone zaledwie 10 min drogi samochodem od najbliższego lotniska w Bagdogra.
Jeśli chcesz dostać się do Sikkimu drogą lądową np. autobusem czy pociągiem to na granicy Bengal – Sikkim (miejscowość Rangpo) załatwia się pozwolenie dwudniowe, które zezwala na przybycie do Gangtok stolicy Sikkim, które potem można przedłużyć na miejscu.
Nasze biuro pośredniczy w załatwianiu pozwoleń, dlatego jeśli nawet nie załatwiłeś sobie wcześniej stosownych zezwoleń nie martw się my załatwimy to za ciebie po przybyciu na lotnisko w Bagdogra. Proszę przygotuj tylko 3 zdjęcia paszportowe.
Pozwolenie do przebywania w stanie Sikkim nie wystarcza niestety do wyruszenia w trekking w góry. Rząd Sikkimski wymaga specjalnego zezwolenia na trekking i wydaje je tylko dla grup liczących co najmniej 4 osoby. W szczególnych wypadkach organizujemy trekkingi dla 2 osób.
Trekkingi muszą być organizowane przez biura podróży, które mają zezwolenie na organizowanie wypraw trekkingowych w Sikkim. Nasze biuro podroży takie zezwolenie posiada. Tu znowu będą potrzebne twoje zdjęcia paszportowe. 

Powrót