Jaipur 

 

   
 

Wybierz rejon Indii Północnych

 
 
 
 
NORTH  INDIA EAST  INIDA
WEST  INDIA SOUTH  INDIA

 

    Zwane inaczej jako Różowe Miasto jest stolicą Rajastanu. Różowe, ponieważ, elewacje budynków w Jaipur są w kolorze różowym. 1876 roku maharadża Ram Singh, w ramach przygotowań do wizyty księcia Walii Edwarda VII polecił pomalować ściany wszystkich budynków na kolor różowy, tradycyjnie utożsamiany w Indiach z gościnnością.
    Najciekawszym zabytkiem w Jaipur jest Pałac Wiatrów ( Hawa Mahal) zbudowany w 1799 roku przez Maharadżę Singh, aby umożliwić damą ze swojego dworu obserwowanie życia ludu. Rozciąga się z niego istnie bajkowa panorama na miasto, które zostało zbudowane zgodnie z zasadami planowania przestrzennego, które zostały opisane w dawnej rozprawie hinduskiej na temat architektury pt.”Śilpa-Śastra”! ·    Jeszcze starszym pałacem -fortecą jest Amber ( z 1592 rok) drogę do fortecy można pokonać na słoniu, co stanowi nie lada atrakcję.

Zatłoczone bazary Jaipuru, sławne z biżuterii, materiałów i charakterystycznych dla tego regionu zdobionych butów, posiadają niezliczone ilości sprzedawanych przedmiotów i są skarbcem dla klientów.

Warto tu przyjechać na początku pory deszczowej 1-2 VII, bo odbywa się tu barwny festiwal Święto Huśtawek. Na tę okoliczność zawiesza się na drzwiach ukwiecone huśtawki.

Dobrym terminem jest też 4-5 IV, kiedy obchodzi się wiosenne targi Gangaur upamiętniające miłość łączącą Śiwę i Gauri (Parwati). Niezamężne kobiety wznoszą modły o dobrego męża.

Tu przeszłość staje się żywa wraz z wspaniałymi pałacami i fortami, pełnymi różowości, gdzie mieszkało wielu maharadżów. I my możemy zamieszkać w jednym z dawnych pałaców.

POŁĄCZENIA:

Lotnicze: Indian Airlines łączy Jaipur z Delhi, Jodhpur, Udaipur, Aurangabad, Bombay, Varanasi, Calcutta, Ahmedabad.

Kolejowe: Jaipur jest połączony z : Delhi, Agra, Ahmedabad, Ajmer, Abu Road (Mount Abu), Udaipur, Bombay and Sawai Madhopur.

Drogi do: Delhi 258 km, Agra 236 km, Bikaner 321 km, Udaipur 405 km, Ajmer 131 km, Jodhpur 316 km, Bharatpur 176 km, Jaisalmer 638 km and Bombay 1202 km

Autobusy: regularne połączenia z: Alwar, Kota, Sariska, Mathura, Indore, Chittorgarh and Barmer.

WARTE ZOBACZENIA

City Palace & Museum 3.5 kms, Hawa Mahal 3 kms, Jantar Mantar 3.5 kms, Dolls Museum, Zoo, Amber Pal & Jaigarh Fort 11 kms, Gaitor 8 kms, Vidhyadharji Ka Bagh 7 kms, Jal Mahal, Nawab Ki Haveli, Galta, Sisodia Palace & Garden 8 kms.

OKOLICA

Nahargarh Fort 15 km, Sanganer 16 km, Ramgarh Lake 30 km i Shekhawati 168 km.

SPECJALNE WYDARZENIA:

Teej (Święto Huśtawek)                                                                                                                                                   

Święto odbywa się na cześć upamiętnienia małżeństwa Śiwy I Parwati. Na tą okoliczność uwiesza się na drzewach ukwiecone huśtawki.

Elephant Festiwal ( Święto Słonia)                        

 To radosny czas, gdy honoruje się te piękne stworzenia. Głównymi ulicami paradują barwnie przybrane słonie, odbywają się mecze polo na słoniach Festiwal przeciąganie liny.

Gangaur                                                                                                                                                                       
 
Wiosenne Targi upamiętniające miłość łączącą Śiwę Festiwal Gauri ( wcielenie Parwati).

Powrót