Indie Północne Informacje
   
 

Select area of
North India

 
 
 

NORTH INDIA EAST INIDA
WEST INDIA SOUTH INDIA

 
 

Kraina romantyzmu

Przyjechałeś do Delhi. Miesiące planowania i ciekawości masz za sobą; jesteś już w Indiach. Każde doświadczenie, każdy dźwięk, każdy zapach krzyczy że przyjechałeś do magicznego miejsca. Wyjątkowego Miejsca. To tu głęboka miłość jednego mężczyzny do jednej kobiety stworzyła Taj Maral, gdzie panował Król Królów; gdzie święty Ganges płynie przez święte miasta; gdzie stoją milczące i wspaniałe Himalaje; gdzie czeka 5000 lat kultury.

Delhi – Nowe i Stare Miasto

Na obszarze dzisiejszego Delhi istniało przynajmniej osiem miast. Wielokrotnie, więc sprawdzało się stare indyjskie powiedzenie, głoszące, iż ten, kto założy w tym miejscu miasto, z pewnością je straci. Dlatego architektura Delhi to zlepek różnych stylów: hinduskiego, mugolskiego a nawet europejskiego. Wizytówką jest sam pałac prezydenta, który przypomina europejskie pałace, ale różni się od nich typowymi dla Indii miedzianymi kopułami wieńczącymi dachy.
    
Największą atrakcją w Delhi jest Czerwony Ford. Jest on położony w starej części Delhi.
 Został on w całości zbudowany z czerwonego piaskowca przez Szach Dżachana w 1638-1648 r. To tu Nahru i Indira Gandhi wiele razy wygłaszali mowy do zgromadzonych tłumów po odzyskaniu niepodległości przez Indie. Teraz na Czerwonym Forcie powiewa Indyjska flaga a słowa Gandhiego, że nie jest ważne, jakie kto wyznaje religie, narodowość ważne jest to, jakie kto ma serce powtarzane są po dzień dzisiejszy przez mieszkańców wszystkich zakątków Indii.

Delhijczycy czują te słowa. I w tej wielomilionowej metropolii, mimo tak wielkiego zróżnicowania narodowościowego i religijnego, panuje spokój. Warto odwiedzić Raj Ghat w tej samej części Delhi. W środku pełnego uroku parku znajduje się kwadratowa płyta z czarnego marmuru. Tu dokonano kremacji zamordowanego w 1948 roku Mahatmy Gandhiego. Niedaleko znajduje się też miejsce kremacji zamordowanej 1984 r. Indiry Gandhi.

Główną ulicą Old Delhi jest Chandni Chowk. Ten zatłoczony, zakorkowany pojazdami, hałaśliwy, ale i kolorowy "jarmark" kontrastuje z rozległymi przestronnymi ulicami New Delhi. New Delhi zostało zbudowane przez Brytyjczyków jako stolica Imperium Brytyjskiego. Po dawnej świetności zostały bogate przedmieścia, jest to też dobre miejsce żeby zatrzymać się podczas pobytu. Tu znajdują się tu wszystkie budynki rządowe i ambasady.

Romantyzm 'Złotego Trójkąta'

Istnieje tak wiele cudów w północnej części Delhi, znanej jako 'Złoty Trójkąt'. Na tym terenie znajduje się wspaniały, znany na całym świecie Taj Mahal, stare miasto duchów Fatehpur Sikri, oraz egzotyczne, różowe miasto Jaipur w stanie Rajastan.

Najpierw można zwiedzić miasto Agra, leży tylko 200km od Delhi. Popłakać nad pięknem Taj Mahal, gdzie miłość stworzyła najpiękniejszy na świecie budynek, oraz spędzić dzień spacerując po ogromnym i naprawdę wspaniałym Red Fort. Tutaj romantyczny władca, który zbudował Taj Mahal został uwięziony przez własnego syna, ale z okien swojego pokoju mógł patrzeć na swoje arcydzieło.

Droga z Agry prowadzi do miasteczka Fatehpur Sikri. Wspaniałe dziedzińce i pałace przywołują marzenia o tajemniczych cudach przeszłości – złotym wieku tragedii i miłości, haremie pięknych żon, umieszczonych w kwaterach dla kobiet, silnych władcach, magicznych przepowiedniach i potężnych urokach.

 

Wieczna rzeka Ganges

Wierzy się, że kąpiel w rzece Ganges, w określonych świętych miejscach, oczyszcza duszę. Ganges jest świętą rzeką, czczoną przez Hindusów, i wiele świętych miast leży na jej brzegu, czekając na odkrycie.

Varanasi, Allahabad, Rishikesh i Hardwar to tylko niektóre z najbardziej popularnych. Cudownym doświadczeniem jest wmieszanie się w tłum tłoczących się pielgrzymów. To kolejne doświadczenie z Indii, nie mniej fascynujące i tajemnicze. To podnoszące na duchu zobaczyć, że jedna z najstarszych religii świata jest ciągle tak żywa.

Wieczne miasto Varanasi jest dość zróżnicowaną plątaniną wąskich alejek i malowniczych uliczek pełnych kolorowych pielgrzymów, przechadzających się sadhus (świętych mężczyzn), Hinduskich duchownych (Braminów) składających ofiary bogom, widoków i zapachów mieszających się z aromatem kadzidła rozchodzącym się z starożytnych hinduskich świątyń. Wczesnym rankiem pielgrzymi modlą się na stopniach prowadzących do rzeki, kobiety kąpią się dyskretnie w swoich kolorowych sari, grupki dzieci, nie mniej kolorowe, uśmiechające się ciemnymi, błyszczącymi oczami, bawią się w pobliżu.

Zachwycające święte miasta Rishikesh i Hardwar mogą być zwiedzane w drodze do spokojnych gór, połyskujących wspaniałych szczytów, świeżego powietrza...

 Majestat Himalajów

W drodze ku szczytom Himalajów czeka kolejne, zupełnie inne i wspaniałe doświadczenie. Wyobraź sobie, że stoisz sam na szczycie świata, z płynącymi wokół białymi obłokami, oraz kolejnym łańcuchem śnieżnych szczytów przed sobą. Możesz wyruszyć do srebrzystego Kaszmiru, spokojnej i pięknej Shimli, lub bogatej w zieleń Doliny Kulu, zrelaksować się siedząc na balkonie jednego z najpiękniejszych hoteli w górach, wdychając czyste, górskie powietrze i spokojnie obserwując potoki lśniąco spływające po stokach.

Starożytni władcy Mugolscy, najwspanialszej dynastii na ziemi, poświęcali całe swoje majątki na uzupełnienie naturalnego piękna Kaszmiru z ogrodami i kanałami wodnymi, aby stworzyć 'Raj na Ziemi'.

Później Brytyjczycy spopularyzowali użycie barek mieszkalnych zacumowanych w spokojnych jeziorach Nagin i Dal. Wielu podróżników dołącza do grup maszerujących do serca Himalajów i wraca żeby leniuchować w swoich barkach.

 Shimla, dla Brytyjczyków 'Letnia Stolica' Indii, jest miejscem zaplanowanym dla pełnego relaksu, wspaniale umieszczona letniskowa miejscowość w górach. Przejdź się do Mall, żeby wdychać przesycone zapachem sosen powietrze w wysokim, pięknym lesie, gdzie promienie słońca przebijają się przez korony drzew. Na północ od Shimili znajduje się pięknie zalesiona Dolina Kulu, ze płynącymi rzekami i pełnymi kwiatów szlakami do wędrówek, znana jako 'Dolina Bogów'. Możesz poczuć smak jabłka zerwanego z jednego z wielu sadów, lub patrzeć jak mieszkańcy w swoich ręcznie tkanych, wełnianych ubraniach i jasnych czapkach Kulu suszą morele na słońcu. Tak wiele cudów. Tak wiele do obejrzenia i poczucia. Tak innych. Tak egzotycznych.

Sri Paramahansa Yoganda, znany w Indiach guru, zaobserwował jak gatunek ludzki jest zaangażowany w poszukiwanie 'czegoś innego', co ma przynieść szczęście, całkowite i nieskończone. Nie obiecujemy, że Indie spełnią te oczekiwania całkowicie, ale na pewno skierują cię na nową drogę. Nigdy nie będziesz już taki sam.