Kerala

 

   
 

Select area of
South India

 
 
 
 
NORTH  INDIA EAST  INIDA
WEST  INDIA SOUTH  INDIA

 


Kerala - Kraina spienionych fal, przypraw i magii; tygiel kulturowy ― chińskie sieci do połowu ryb, żydowskie synagogi, portugalskie forty, holenderskie i syryjskie kościoły, i naturalnie przepiękne indyjskie świątynie i pałace ― wszystko to na tle gór, spienionych fal, bogatych upraw przyprawowych i palm kokosowych. Idealne miejsce, by dobrze wypocząć  i zrelaksować się w ciepłych słonecznych promieniach. Można poleniuchować na dziewiczych plażach Kovalam (znany kurort nadmorski w Indiach), na których rosną palmy kokosowe. Można też zwiedzić Kochi z pięknym nabrzeżem lub Trivandrum ze świątynią Padmanabhaswamy, gdzie modlili się dawni władcy. W obydwu miastach znajduje się także wiele kościołów i muzeów.

Bezzwłocznie należy również ruszyć w głąb lądu, gdzie w rezerwacie dzikiej zwierzyny Periyar usłyszymy trąbienie słoni i krzyk małp. Orzeźwi nas świeże powietrze ze wzgórz Nilgiri i zuroczą widoki w Utakamandzie i Kodaikanal. Możemy też udać się na niedługą wycieczkę na rozlewiskach pomiędzy Aleppey i Quilon i przyglądać się mieszkańcom okolicznych wsi pracującym na żyznych polach ryżowych.

Kerala ma najbardziej urozmaicone kulturowo wybrzeże ― ścierają się tam wpływy chińskie, portugalskie, arabskie i holenderskie. Linia brzegowa jest spokojna i nieprzerwana, podczas gdy w głębi lądu spotykamy żyzne pola ryżowe i unikalną sieć rzek i lagun. Tereny wyżynne Kerali, stosunkowo rzadko odwiedzane, charakteryzują się gęstym zalesieniem (drzewa tekowe i kauczukowe). To właśnie na tych wzgórzach uprawia się najcenniejsze przyprawy z ogromną starannością: kardamon, pieprz i gałka muszkatołowa.

Trivandrum, stolica stanu posiada międzynarodowy port lotniczy. W parku rozrywki znajduje się wyjątkowo atrakcyjne muzeum. Kovalam, jedna z najbardziej znanych plaż w Indiach, położona jest w odległości 16km. Wiele osób decyduje się rezydować w Kovalam i stamtąd jeździć na wycieczki krajoznawcze do Trivandrum i innych miejsc. Ważne zabytki to Świątynia Sri Padmanabhaswamy w Triwandrum i Pałac Padmanabhapuram, oddalone tylko o krótki odcinek jazdy samochodem. Kochi z kolei od stuleci jest ośrodkiem handlu morskiego. W porcie rzędy bardzo starych chińskich sieci dowodzą kontaktów Kerali z Chinami, podczas gdy rzędy domów na wybrzeżu świadczą o niegdysiejszej obecności kolonistów holenderskich i portugalskich. Dzielnica Żydowska z doskonale zachowaną synagogą ma swój własny niepowtarzalny klimat. W dzielnicy Tripunathura, na drugim końcu miasta, znajdujemy wiele tradycyjnych domów z dziedzińcem pośrodku.

W Kerali funkcjonują różne wyznania: islam, judaizm, najróżniejsze odłamy chrześcijaństwa i hinduizmu. O dziwo wszystkie religie funkcjonują harmonijne obok siebie w stanie, który skądinąd znany jest z marksistowskich sympatii! W różnych miejscach tego regionu regularnie odbywają się pokazy tańców, które mają swoje korzenie w kultach religijnych. W samym Kochi mają miejsce pokazy Kathakali ― jednego z najbardziej efektowynyc stylów ― połączone z krótkimi prelekcjami. Wśród widowiskowych sztuk Kerali należy wymienić Teyyam, niegdyś przejaw kultu religijnego, obecnie bogaty festiwal, uroczystości świątynne z udziałem udekorowanych słoni przykrytych czaprakami oraz Kalaripayata ― sztuka walki, która ma swoje korzenie w Indiach. Wszystko to można oglądać i podziwiać w różnych ośrodkach w Koczin i Triwandrum.

Od uroczego Munaru dzieli nas zaledwie pięć godzin drogi. Region ten słynie z upraw herbaty. W drodze z Kochi natkniemy się na gęsto zalesione wzgórza, plantacje drzew kauczukowych i upraw roślin przyprawowych. Drogę z Kottayam do Alleppey pokonuje się łodzią motorową. Na rzece, której brzegi porośnięte są przez palmy, często można spotkać stare żaglówki i długie barki przewożące tony orzechów kokosowych malutkie skify używane do przewozu dzieci do szkoły. Kerala jest jednym z niewielu stanów, w których niemal wyeliminowany został analfabetyzm. Większość mieszkańców stanu uczy się języków obcych, szczególnie angielskiego.

 Linki do wycieczek po Indiach Południowych:

Serce Południowych Indii

Południowe Indie z Goa & Bombaj

Tamilnadu + Kerala + Karnataka

Kerala

 Powrót