Podróże w Indiach Południowych
   
 

Select area of
South India

 
 
 

NORTH INDIA EAST INIDA
WEST INDIA SOUTH INDIA

 
 

Dziedzictwo stuleci

Zachwycające Południe ― niemalże nietknięte w swojej historii przez najazdy. W konsekwencji dziedzictwo kulturowe tego obszaru jest pełniejsze niż innych regionów. Jest to kraina świątyń, kraina ludzi pobożnych i gorliwych, gdzie zachwycą Cię niewiarygodne widoki: mnóstwo kwiatów pomarańczy, kojący cień figowców czy delikatny odgłos bębnów w oddali, zwiastujący rozpoczęcie kolejnego barwnego festiwalu...

Niezliczone Świątynie

Pobożny potomkowie ludu Drawidi zamieszkujący południe żyją na co dzień swoją starożytną religią. Goście zwiedzający te okolice są całkowicie zauroczeni zwiedzając świątynie. Ogromne wrażenie robią wierni krzątający się cichutko w ogromnych salach. Majestatyczne gopury (bramy świątynne) starannie pokryte różnobarwnymi rzeźbami przedstawiającymi boginie i bogów. Widok bosych stóp na kamiennej posadzce, mocny zapach kadzidła i dźwięk dzwonu świątynnego. Wiejskie wozy zaprzężone w woły z rogami pomalowanymi na różne kolory, uśmiechnięci chłopi zbierający siano na pobliskich polach ― to tylko niektóre widoki z krótkiej podróży z Madrasu do sławnego miasta świątyń Mahabalipuram. Po zwiedzaniu wspaniałych świątyń i ogromnej płaskorzeźby w skale (ok. 32m długości i 14m wysokości) z VII w. z przedstawieniami bogów i zwierząt nazywanej Pokuta Ardźuny można zażyć odświeżającej kąpieli w oceanie i odpocząć na cudownej plaży.

W Południowych Indiach jest wiele wspaniałych miast świątynnych: pobliskie Kończiweram z przepięknymi gopurami widocznymi z odległości wielu kilometrów, Cidambaram, Tańdźawur, Tiruchirapalli. Przede wszystkim znajduje się też tu cel wielu pielgrzymek Maduraj ― jedno z najstarszych miast w Indiach z pełną życia i dramatyzmu świątynią Maduraj Meenakshi Amman poświęconą rybiookiej bogini.

Aby odpocząć w nieco inny sposób, warto odwiedzić atrakcyjne miasteczko portowe Puduććeri na południe od Madrasu, zbudowane w stylu francuskim. W sąsiednim stanie Karnataka znajdują się wyryte w kamieniu świątynie Belur i Halebid. Można w nich przeżywać ekscytujący okres panowania Hoysali, którzy swoją świetność przeżywali w XII w. Niezliczone detale rzeźbiarskie przedstawiają bitwy, polowania, zwierzęta, tańczące dziewczyny … i oczywiście bogów i boginie.

Ogromna monolityczna figura boga Bahubali z końca X w. w Srawanabelagola dominuje w okolicznym krajobrazie. Można się zagubić w niewiarygodnych i pięknych ruinach Hampi. Trzeba również zwiedzić stolicę stanu Bangalore, gdzie można zakosztować nieco miejskiego życia w Indiach ― miasto jest zamożne, tętni życiem i robi duże wrażenie swoimi licznymi parkami i ogrodami. Jest również ważnym ośrodkiem „czystego” przemysłu lekkiego. A również produkuje się tu samoloty, różne maszyny i urządzenia oraz części elektroniczne. Dodatkowe atrakcje czekają nas we wdzięcznym mieście drzewa sandałowego Majsur, gdzie można zatrzymać się w niegdysiejszym domu maharadży, obecnie w pięknym śnieżnobiałym hotelu Lalitha Mahal. W mieście produkuje się także kadzidła ― w powietrzu roznoszą słodkie aromatyczne zapachy jaśminu, róży i piżma, które z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.

Radosny Południowy Taniec

Zwiedzając południe Indii możemy natknąć się jeden z wspaniałych festiwali; a nawet jeśli nie będzie odbywał się akurat żaden festiwal, nie ma powodów do zmartwień, gdyż z pewnością w licznych okolicznych wioskach będą miały miejsce jakieś uroczystości. Z południa Indii pochodzi taniec Bharata Natyam ― rytm muzyki, różnobarwne kostiumy wdzięczne stylizowane ruchy ciała zauroczą zwiedzających. Wielkie wrażenie robi piękno i elegancja tańca Kathakali, który liczy sobie około 1500 lat i jest w istocie formą teatru, dramatu tanecznego, w którym występują postaci bogów, małp, potworów, herosów rodem z mitów i legend hinduskich. Niezwykłe wrażenie robią też harmonijne ruchy w Kalaipattu, hinduskiej sztuki walki z Kerali. Dołącz do rozbawionych uczestników zabawy i podziwiaj rozbłyszczające niebo wystrzały zimnych ogni, różnokolorowe kwiaty. Podziwiaj parady z przepychem ozdobionych słoni i wołów, ciągnące się ulicami pochody roztanczonych świetujacych. zdaje się że wszystko tańczy w rytm tabli i monotonnego dźwięku starożytnych mantr z Sanskrytu.

Indie Czekają na Ciebie

Kanya Kumari (Cape Comorin) w Tamilnadu, na południowym krańcu Indii, obmywany przez fale trzech oceanów, gdzie podczas pełni można jednocześnie obejrzeć zachód słońca i wschód księżyca, jest popularnym celem pielgrzymek. Tam też kończy się linia kolejowa... stąd do Jammu i Kaszmiru jest ponad 3300 kilometrów, a podróż koleją trwa trzy dni. Podróżni mogą podziwiać z okien pociągu ogromne bogactwo krajobrazowe i kulturowe Indii: rozległe równiny, majestatyczne góry i gęste lasy, spokojne i zadumane miasta, świątynne i tętniące życiem resorty, dobrze prosperujące metropolie, górskie wioseczki, ludzi, historię, rośliny i zwierzęta, przebogatą kulturę i przyrodę ― piękno, tajemniczość i radość tego subtelnego kraju.
Niezapomniane i trudne do opisania doświadczenie ― po prostu Indie. Czekają na ciebie od 5000 lat. Wystarczy tylko, że się tutaj pojawisz. Te wszystkie cuda są oddalone tylko o dziewięć godzin lotu...

GlobNet wycieczki i Wyprawy do Indii, tel. 501272121