Gujarat

 

   
 

Wybierz region Indie Zachodnie

 
 
 
 
NORTH INDIA EAST INIDA
WEST INDIA SOUTH INDIA

 
 

Najwygodniejszy sposób dotarcia do Gujarat to droga przez metropolię Ahmedabad. W mieście istnieje kilka wspaniałych muzeów np. Muzeum Tkanin Calico, uważane za najlepsze na świecie.

Stare miasto Ahmedabad jest żyjącym świadectwem utalentowanych rzemieślników, wywodzących się z tego miejsca. Kobiety chodzą w haftowanych strojach i noszą błyszczącą, etniczną, srebrną biżuterię.

W tym tradycyjnym Ahmedabad meczety przeplatają się drewnianymi świątyniami Dżinistów, unikalnymi kamiennymi studniami oraz domami z rzeźbionymi w drewnie balkonami oraz okiennicami

W tym Nowoczesny Ahmedabad, po drugiej stronie rzeki Sabarmati, połączony czterema mostami, jest arcydziełem nowoczesnej architektury, z projektami Le Corbusier, Louisa Kahna i najbardziej znanych indyjskich architektów.

Ahmedabad jest wygodnym miejscem, z którego można udać się na wiele wycieczek, najbardziej znana do Mohery. Tu znajduje się Świątynia Słońca (Surya Temple), która jest najwspanialszą hinduską świątynią w Gujarat.

Dalej na północ leży miejscowość Anahilwada, kilkakrotnie łupiona przez muzułmańskich najeźdźców. Wśród murów ruin obronnych, świątyń i zbiornika wodnego, znajduje się Ran-ki waw królowej Solanków Udajmati. Jest to najpiękniejsza studnia schodkowa w Gujarat. Warto zajechać też do Patan, gdzie ręcznie tka się jedwabne Sari zwane patola.

106 kilometrów dalej Świątynia Palitana. Kamienne i marmurowe iglice, bogato rzeźbione sprawiają, że Palitana ma wyjątkowy wdzięk.

215 kilometrów dalej w Tarandze znajduje się wzgórze, do którego pielgrzymują Dżiniści.
863 świątynie wszelkich rozmiarów rozmieszczone na całym wzgórzu Mount Abu, można do nich dotrzeć piechotą.

Do portugalskich kolonii w Indiach zaliczały się: Goa, Daman i Diu, dwie ostatnie leżą w stanie Gujarat. Najpiękniejszą plażą Gujarat, a stan jest nimi otoczony, jest Ahmedpur Mandvi, której główną atrakcją jest egzotyczny ośrodek wypoczynkowy. Bungalowy postawione na wzór wiejskiej architektury Gujarati stoją na odseparowanej plaży, przy jednym z głównych stanowych centrów sportów wodnych.

Linki do wycieczek po Indiach Północnych:

Gujarat Nieznany 13 dni   


 

Powrót